UUTISET | SB-PRO

28.07.2018

LIIGANAISTEN KAUSIKORTIT NYT MYYNNISSÄ!

NYT MYYNNISSÄ LIIGANAISTEN KAUSIKORTIT KAUDELLE 2018-2019!

Hanki itsellesi ja kaverillesi hallitsevan Suomen mestarin kausikortit uudesta Arkadia Hallista.

Voit valita kausikortin numeroituna tai numeroimattomana.
Numeroitu kausikortti oikeuttaa samaan istumapaikkaan koko kauden ajan.
Katsomokartassa numeroidut kausikorttipaikat näkyvät valkoisella.

Kausikorttien hinnat sisältävät runkosarjan kaikki kotiottelut sekä  myös mahdolliset Suomen Cupin kotiottelut.

HANKI NYT OMASI JA TULE KOKEMAAN ARKADIA HALLIN MEGA HIENOA TUNNELMAA NURMIJÄRVELLE!

Lisätiedot kausikorteista ja tilaukset:

Marko Moilanen, 044-7799 287, marko.moilanen@sb-pro.fi

Tilaa oma kausikorttisi nyt!

 

28.07.2018

SB-Pro Liiganaiset kaudelle 2018-2019

Liiganaisten kausi alkoi omatoimijakson jälkeen tänään maanantaina ensimmäisillä yhteisharjoituksilla. Joukkue alkaa olla täysin valmis kaikilta osiltaan ja valmis puolustamaan viime kauden Suomen mestaruuttaan.

 

© Anssi Koskinen

Kuvassa viime kaudella mestaruuden voittanut joukkue

Joukkueen valmennus uusiutunut osittain ja viimeisin uusi nimi valmennukseen on Eero Partio

Joukkueen valmennuksesta vastaavat tulevalla kaudella Vesa Pulkkinen, Petri Tuominen ja Jarno Kivinen. Harry Virtanen jatkaa valmennuskonsultin roolissa. Fysiikkavalmennukseen rekrytoitiin pitkän prosessin jälkeen mielenkiintoinen vahvistus miesten parissa toimineesta Eero Partiosta, joka on toiminut mm. Oilersin fysiikkavalmentajana useamman vuoden ajan. Joukkueen sisällä on vahva usko, että “Ersu” tuo täysin uusia ajatuksia fysiikkapuolelle, jossa apuna toimii myös viime kauden tapaan Juho Porola. Maalivahtivalmennuksesta vastaavat yhteistyössä Aake Kettunen ja Toni Varis. Hieronnasta ja fysioterapiasta vastaa Samu Kauppila.  Kokenut huoltaja Pasi Laaksonen jatkaa tehtävässään ja joukkueen johtajina toimivat Marko Moilanen ja Janne Raatikainen.

Maalivahtipeliin ei joukkue tule kaatumaan ensi kaudellakaan

Torjuntavastuun tulevat kantamaan Tiltu Siltanen, Ira Moilanen ja Jannika Kiiski. Suomen ykkösvahti Tiltu tulee ensi kaudella olemaan entistä parempi ja todella lahjakkaat haastajat Ira ja Jannika kehittyvät Suomen parhaassa maalivahtivalmennuksessa ja heittävät osaltaan kovan haasteen Tiltulle.

Puolustus saa kovan vahvistuksen Sveitsistä

Silja Eskelinen palaa Pron puolustukseen ja jatkaa myös maajoukkueen mukana, Siljasta odotetaankin puolustukseen selkeää johtohahmoa. Viime kaudella runsaasti peliminuutteja kerännyt kolmikko Anu Raatevaara, Emma Itänen ja Juulianna Sotala jatkavat kaikki joukkueessa ja jokaisen kohdalla kehityskäyrä näyttää ylöspäin. Emmi Lindhiltä odotetaan myös murtautumista pelaavaan ryhmään Pron kivikovassa puolustuksessa, Ina Leminen pelasi loistavat pudotuspelit viime keväänä kauden kokonaisuudessa ollessa haasteellinen pienten vaivojen vuoksi. Heini Haapalahti pelasi loistavaa kautta pahaan loukkaantumiseen saakka. Nyt on kuntoutus hyvässä vauhdissa ja Heini palaa syksyn aikana kentälle jälleen täydessä iskussa.

Tuorein vahvistus Liiganaisiin on Nita Heino Lappeenrannasta. Nita on monikäyttöinen pelaaja, mutta viime aikoina pelannut enemmän puolustajan roolissa ja kehittynyt pelaajana tasaisesti. Nita on urheilullinen pelaaja, joka hakee Prosta uutta haastetta ja nostetta uralleen.

Hyökkäyksessäkin saadaan myös tulevalle kaudelle kolme vahvaa viisikkoa peleihin

Pron tavaramerkki viime kaudella oli kolmen vahvan viisikon tasainen peluutus ja materiaali antaa tulevallakin kaudella mahdollisuuden tähän, vaikka pelien määrä onkin kasvussa. Joukkueessa jatkavat Karoliina Kujala, Jaana Lirkki ja Heidi Lirkki  entistä vahvempina. Mitä olisi Pro ilman ikitaistelijoita Mirja ja Laura Hietamäkeä, “Hanssonit” tulevat jälleen olemaan vastustajien kiusana armottomalla fyysisellä osaamisellaan. Jenni Torkki teki keväällä kovaa nousua ja itseluottamuksen kasvaessa on syytä odottaa entistä vahvempaa kautta.

Hanna-Mari Uimonen pelasi kevään puolustajan roolissa ja teki sen onnistuneesti, nähdäänkö “Hantta” syyskuussa sitten hyökkäyksessä vai puolustuksessa? Joka tapauksessa odotettavissa mailavirtuoosilta hyviä otteita Pron väreissä. Melina “Melli” Rissanen omaa huikean kapasiteetin ja joko nyt olisi tulossa läpimurtokausi? Todella mielenkiintoinen uusi “Prolainen” on Meri-Helmi “Mersu” Höynälä, joka on juniorisarjoissa takonut valtavia tehoja ja samoin viime kaudella B-ikäisenä myös naisten 1.divisioonassa. Kausi tulee olemaan opettelua liigarytmiin ja fysiikan kanssa on tehtävä vielä töitä paljon, mutta silti “Mersu” tulee yllättämään monet osaamisellaan Liigassa.

Nea Suominen rightin pelaajana on mielenkiintoinen vahvistus joukkueeseen ja parhaalla kaudellaan 2015-2016 tehdyt 26 maalia kertovat suuresta potentiaalista. Osittaisen välivuoden jälkeen odotettavissa on  maaleja kauden edetessä pidemmälle. Jenni Rautanen SB Vantaalta on hallinnut 1.divisioonan tehotilastoja suvereenisti ja neljä kautta Liigassa tuottanut myös yli 100 tehopistettä. Tehoja odotetaan myös Jenniltä tulevalla kaudella, siksi vakuuttavia esityksiä Jenni on antanut kesäkuun harjoituspeleissä.

Joukkueen rakennus on onnistunut hyvin ja kilpailu pelipaikoista on kovaa

Joukkue on lähes valmis, maksimissaan 1-2 pelaajaa saattaa tulla vielä mukaan, mutta jo nyt kilpailu pelipaikoista on kovaa, mikä vie myös pelaajia eteenpäin ja antaa valmennukselle mahdollisuuden kierrättää pelaajia tarvittaessa. Harjoituspelit alkavat heti elokuussa 9.8 Arkadiassa klo 18.00, jolloin joukkue saa mielenkiintoisen vastustajan Sveitsistä, Berner Oberland valmentajanaan Mika Strömberg. Ruotsissa Liiganaiset pelaavat kolme harjoituspeliä tämän jälkeen, joista viime kaudelta jäi hyvin positiivinen maku kaikille, jonka jälkeen oli hyvä lähteä Liiga-avaukseen.

Tervetuloa seuraamaan 9.8 uutta Pron Liiganaisten joukkuetta Arkadiaan!

ps. Liiganaisten kausikortit ovat tulleet myyntiin ja nyt kannatta varata parhaat paikat katsomosta tulevaksi kaudeksi.

Lisätiedot kausikorteista ja tilaukset:

Marko Moilanen, 044-7799 287, marko.moilanen@sb-pro.fi

 

 

 

 

02.07.2018

Anu Raatevaaralle opiskelijoiden MM-kultaa!

SB Pron Liiganaisten luottopuolustaja Anu Raatevaara kävi Puolan Lodzissa voittamassa opiskelijoiden MM-kultaa Suomen joukkueessa.

Kuva Juhani Järvenpää. SB Pro Anu Raatevaara

MM-kisat pelattiin tällä kertaa Puolassa ja Lodzissa

Lodz on Puolan kolmanneksi suurin kaupunki, joka monille tulee mieleen lähinnä ikävistä tapahtumista 1940-luvulta, mutta tänään kaupunki on sekoitus vanhaa sekä uutta rakennusta. Salibandy on myös Puolassa hyvässä nosteessa ja opiskelijoiden MM-kisat onnistuivatkin järjestelyiltään hyvin.

Onnittelut sinulle Anu mestaruudesta, millainen kokemus tämä sinulle oli?

“Tosi mielenkiintoinen monestakin syystä. Oli hienoa nähdä ja kokea kansainvälisiä pelejä, pelata vahvassa joukkueessa, kuten saan pelata myös Prossa ja tietysti myös kokea ja nähdä Puolan kulttuuria sen mitä siihen jäi aikaa. Puolalaiset perinneruoat jäivät valitettavasti kokematta ja lupaan olla tämän viikon syömättä riisiä ja kanaa, se on nyt nähty!”

Millainen oli oma roolisi tässä ryhmässä?

“Kurronen ja Huhtimo laittoivat minulle rooliksi 3.kentän sentterin tehtävät, mikä on seurajoukkueeseen nähden täysin vieraspelipaikka. Ketjumme pelasi hyvin agressiivisella karvauksella ja onnistuimme mielestäni siinä aika hyvin ja saimme myös hyvää palautetta valmennukselta. Senni Hietanen ja Sofia Leino pelasivat laidoillani ja “duunarikentällisen” täydensivät puolustuksessa Linda Törnqvist ja Yamon Njai.”

Japani ja Puola olivat teille vain “suupaloja”, mutta välierissä Ruotsi antoikin jo täyden vastuksen?

“Japani (33-0) ja Puola (21-1) olivat enemmän pallonhallintaharjoittelua ja tasoerot olivat kiistatta suuret. Ruotsilla oli joukkueessa muutama maajoukkuepelaaja, mutta toisaalta myös nuoria tulevia huippupelaajia ja ottelu oli tasainen. Ruotsi ei ehkä pystynyt aivan niin kontrolloituun peliin, kuin heidän A-maajoukkueensa pystyy ja me taas olimme kärsivällisiä. Saimme otteluun myös loistavan alun, kun johdimme peliä jo 4-0 ensimmäisen erän jälkeen. Lopussa Ruotsi pääsi jo maalin päähän, mutta ei onneksi lähemmäksi tällä kertaa.”

Finaalissa kaatui Tsekki luvuin 6-2.

“Luvut eivät ehkä kerro koko totuutta, saimme lopuksi kaksi maalia tyhjiin. Tsekki oli todella kovalla asenteella mukana ja pelasi erittäin fyysisesti myös. Peli oli tasainen ja taisi meidän maalivahdilla tulla jopa enemmän torjuntoja. Me olimme todella kärsivällisiä ja noudatimme hyvin pelitaktiikkaa. Todella hieno maku jäi näistä kisoista mestaruuden jälkeen ja joukkue oli erittäin hyvä hengeltään myös.”

Entä sitten tämän jälkeen?

“Treenattiin Prossa hyvin alkukesästä ja Eero Partio toi uutena fysiikkavalmentajana uusia mielenkiintoisia näkemyksiä harjoitteluun. Itse olen ainakin lähdössä täynnä intoa nyt omatoimijaksolle ja vajaan kuukauden päästä alkavatkin sitten taas yhteisharjoitukset, minkä katkaisee kivasti jo viime vuonna elokuussa järjestetty peli- ja harjoitusmatka Ruotsiin. Tulossa on kolme kovaa harjoitusottelua siellä ja joukkue myös kasvaa matkalla yhteen, josta on kivaa lähteä rakentamaan ensi kautta.”

“Hyvältä näyttää joukkueen asenne ja omaa intoa vielä lisäsi tämä Puolan matka, tavoitteet ovat tietysti korkealla niin SB Pron kuin oman pelaamisen suhteen.”

Kiitos Anu haastattelusta ja vielä kerran lämpimästi onnea mestaruuden johdosta sinulle sekä koko maailmanmestarijoukkueelle. Toivotamme samalla aurinkoista heinäkuuta teille kaikille ja jo runsaan kuukauden päästä on luvassa maailman parasta naissalibandyä Arkadiassa.

 

29.05.2018

C-tytöillä täyteen 100 peliä kaudella 2017-18!

SB-Pron C-tyttöjen kausi 2017-18 alkoi harjoitusottelulla Lohjan Tennarissa huhtikuussa 2017 ja päättyi HJC-turnauksen pronssiotteluun 27.5.2018 Myllypurossa. Noiden pelien välissä pelattiin 98 ottelua, eli kauden aikana saatiin aikaan komeasti tasan 100 ottelua!

Peleistä 78 oli C-ikäisten otteluita (SM-karsinta, sarja ja playoff, harjoituspelit ja turnaukset) ja 22 B-ikäisten pelejä (aluesarjat, BSM-playoff-karsinta ja harjoituspelit).

C-ikäluokan pelit

C-pelien saldoksi tuli 48 voittoa, seitsemän tasapeliä ja 23 tappiota.

Kauden aikana C-joukkueella pelattiin 34 eri joukkuetta vastaan.
Loisto-02, FBA United 1 ja SB Pron N2 –joukkue olivat ainoat, joille tuli pelkkiä tappioita (yksi peli kutakin vastaan). Lisäksi ainoissa kohtaamisissa tasapeliin jäätiin SCH Naisten (1-1) sekä ruotsalaisten Täby FC 03:n (2-2) ja F04 Starsin (0-0) kanssa. Muiden 28 joukkueen kanssa pelatuista otteluista saatiin kauden aikana vähintään yksi voitto aikaiseksi.

Eniten pelejä pelattiin Steelersin (11), Northern Starsin (7),  ja Classicin (6) sekä PSS:n (9) ja OLS:n (6) eri ryhmien kanssa.

Ruotsalaisia joukkueita kohdattiin kauden aikana kuusi kahdessa eri turnauksessa – saldoksi neljä voittoa ja kaksi tasapeliä.

SM-playoffit

C-tyttöjen kauden kohokohta oli tietenkin SM-pronssi. Runkosarjassa sijoitus oli sama eli kolmas, edellä ikäluokan kiistaton tämänhetkinen kärkikaksikko eli PSS ja Wirmo. Nämä joukkueet etenivätkin lopulta playoff-keväässä finaalisarjaan, jossa Wirmo oli lopulta parempi ja vei mestaruuden.

SB-Pron playoff-pelit alkoivat Steelersiä vastaan, joka ensimmäisessä ottelussa Arkadia-hallissa vei voiton jatkoaikaosumalla 4-3. Näin seuraava peli Parolassa oli varsin tärkeä – tulos tai ulos oli pelin henki. Sieltä tytöt kampesivat tiukassa taistelussa lopulta voittajiksi maalein 6-5 ja siirsivät ratkaisun takaisin kotihalliin. Tällä kertaa yleisökin saatiin kunnolla tukemaan ja Pro jatkoi tästä sarjasta välieriin komealla 8-3 –voitolla.

Välierässä vastaan tuli Wirmo, joka oli onnistuttu voittamaan runkosarjan lopulla maalein 3-2. Vieraspeli Mynämäellä oli kuitenkin keltapaitojen näytöstä ja lukemat 11-2 eivät paljon jättäneet jossiteltavaa. Kotipelissä Klaukkalassa Pro antoi jo paremman vastuksen ja laittoi tulevat mestarit koville, vaikka lukemat lopulta olivatkin selvät 3-6.

Pronssipeli Northern Starsia vastaan olikin sitten henkien taistelu – toisilleen tuttuakin tutummat pelaajat kohtaisivat kauden seitsemännessä ottelussaan ja panos oli kova. Pron ensimmäisen erän jälkeinen 2-0 –johto kääntyi toisen 20-minuuttisen jälkeen 2-3 –tappioksi. Ankaralla rutistuksella joukkue haki tasoitusta, jonka se lopulta saikin ja näin mitalistit selvitettiin jatkoerässä. Sen ratkaisi jo 27 sekunnin pelin jälkeen Neea Mustola, joka Annukka Lönnrotin blokin jälkeen karkasi läpiajoon.

Turnausmenestystä joukkue sai Häme Cupista (voitto), omasta Hoviruoka-turnauksesta (hopeaa) ja HJC-turnauksesta (pronssia). Vuodenvaihteen Stovreta Cupista selvittiin ilman tappioita kolmesta ruotsalaisvastuksesta, mutta ikäluokan ainoa toinen suomalaisjoukkue Northern Stars tuli sitten vastaan heti puolivälierässä ja passitti tytöt katsomon puolelle rankkarikisan jälkeen.

B-ikäluokan pelit

B-peleissä voittoja tuli 14, tasapelejä neljä ja tappioita neljä. Tappioita tuli vain kahdesti lopulta BSM-pronssia saavuttaneelle LoSB:lle, kerran Northern Starsille ja kauden viimeisessä ottelussa LaSB/RSS Panthersille, joka kauden aikana siis pelasi SM-sarjassa.

Etelä-Suomen Kilpasarjassa joukkue sijoittui LoSB:n jälkeen toiseksi ja selvisi siis SM-playoff-karsintaan. Siellä se onnistui voittamaan OLS:n ja Classicin ja tappio tosiaan tuli vasta viimeisessä ratkaisupelissä LaPa:lle. Karsintaturnaushan pelattiin samaan aikaan, kun C-tytöt aloittivat playoffinsa Steelersin kanssa, joten pelit pelattiin lappalaisapujen ja seuran C-Haastajatyttöjen voimin – aivan huikea esitys tältä ryhmältä!

Eniten pelejä pelanneet & pistepörssin kärki

Eniten otteluita kauden aikana pelasi Henriikka Väistö (94), sitten Mimosa Kauno ja Ida Lindh (93). Reetta Suontaustalle pelejä tuli 92 ja Ada Riialille ja Erika Hakuliselle 90. Kaikkiaan 10 pelaajaa pelasi yli 70 ottelua kaudella 2017-18.

Kaikkiaan 27 pelaajaa (ml. molemmat maalivahdit) tekivät pisteitä kauden B/C-peleissä. Maaleja syntyi yhteensä 398 ja syöttöjä 338.

Sisäisen pistepörssin TOP10 kauden 100 pelissä:

 pelaajaottelutmaalitsyötötpisteet
2   Jouppila Riikka87414485
8   Kosonen Minka88561874
35 Mustola Neea67452671
20 Lönnrot Annukka71342963
17 Suontausta Reetta92352762
83 Lindh Ida93213960
61 Riiali Ada90362157
69 Luomakoski Jessica83322557
89 Hakulinen Erika90222446
84 Rissanen Menna69171633

Kärkikymmeniköstä Ada Riiali pelasi kauden pelit käytännössä puolustajana, kuten valtaosin myös Reetta Suontausta.

Joukkueen ehdoton vahvuus oli sen tasaisuus. Useissa peleissä jouduttiin pelaamaan pienellä miehityksellä ja rivistä nousi aina kerta toisensa tarvittavat, uudet vastuunkantajat. Lisäksi joukkue profiloitui peräänantamattomaksi ja tiukkojen pelin kääntämisessä voitoiksi, etenkin SM-runkosarjassa tämä oli leimallista: kahdeksasta maalin voittoon päättyneestä pelistä Pro vei seitsemän.

Toinen tärkeä asia oli erittäin onnistunut ja luotettava maalivahtipeli. Nuppu Tikkakoski ja Maria Viitala pääsivät molemmat tositoimiin isoissa peleissä ja onnistuivat loistavasti.

 

 

 

27.05.2018

C-tyttöjen kausi päättyi pronssijuhliin HJC:ssä

C-tyttöjen pelikausi 2017-18 sai pronssisen kruunun, kun joukkkue selvisi kolmanneksi HJC-turnauksessa Helsingin Myllypurossa 26.-27.5. C-tyttöjen Kilpasarjan 10 joukkuetta oli jaettu kahteen alkulohkoon, joiden pelit pelattiin pääosin lauantaina ja saatiin päätökseen sunnuntaiaamuna.

B-lohkossa SB-Pro avasi 0-2 -tappiolla EräViikingeille ja jatkoi maalittomalla tasapelillä Tukholman alueelta kerättyä F04 Stars -joukkuetta vastaan. Lopulta tämä kaksikko kohtasi toisensa sarjan finaalissa, joten puolentoista kuukauden pelitauon kankeudet karistettiin kunnolla tiehensä.

Kolmannessa ja suhteellisen hidastempoisessa ottelussa PSS 04/05 kaatui maalein 2-0, turnauksen kuparisen rikkoi Minka Kosonen ja toisen osuman teki Elli Mäenpää.

Sunnuntaiaamun pelissä irtosi voitto FBI Tullinge Orange -joukkueesta, joka karkasi tosin ensin johtoon. Henriikka Väistön ja Minkan maaleilla pisteet kuitenkin jäivät Suomeen ja samalla varmistui paikka puolivälierässä.

Siinä vastaan asettui FBI Tullinge Svart, joka oli selvinnyt A-lohkossa oululaisten jälkeen kakkoseksi. Ottelussa Pro oli selvästi niskan päällä ja vei ansaitun 4-0 -voiton – verkkoa heiluttivat Ida Lindh, Elli, Riikka Jouppila ja Isa Lindholm.

Välierässä tarjottiin revanssia B-lohkon ykköstä eli ErViä vastaan. Ottelun alku pelattiin kuitenkin käsijarru päällä ja vastustaja pääsi jo 3-0 -johtoon, ennenkuin Pro löysi kisavaihteen päälle. Minkan kavennus erän loppuun jäi kuitenkin samalla ottelun päätösosumaksi ja näin turnaus päätettäisiin pronssiotteluun.

Pronssista tuli taistelemaan OLS 04/05, joka oli alkulohkossaan ollut lyömätön, mutta hävisi F04 Starsille välierän 1-3. SB-Pro vei ottelun lopulta nimiinsä 1-0 Riikan osumalla – pallonhallinta oli pelissä Prolla, mutta torjuntoja kertyi enemmän Nuppu Tikkakoskelle (12) kuin oululaisten  maalivahdille (7). Nupulle näin turnauksessa jo neljäs nollapeli ja kuudesta takaiskusta ErVi teki peräti viisi.

Pron puolustus pelasi turnauksessa erittäin mallikkaasti ja ErVi oli oikestaan ainoa, joka kunnolla sitä pystyi pitämään tiukoilla. Ada Riiali ja Mimosa Kauno urakoivat alakerrassa kaikissa pelaamissaan otteluissa (Mimosalla jäi yksi ottelu väliin), Sara Kettunen liittyi joukkoon avauspelin hyökkäysvuoron jälkeen. Tämän kolmikko muodosti sen luotettavan perustan, jonka päälle oli hyvä rakentaa muun joukkueen pelaaminen.  Reetta Suontausta, Riikka ja Henriikka vuorottelivat välillä hyökkäyksessä ja välillä puolustuksessa ja hyvällä menestyksellä hoituivat heiltä molemmat tontit.

Hyökkäyksessä vastuuta kantoivat Minka, Erika Hakulinen, Milja RonkainenAnnukka Lönnrot, Ida, Isa ja Elli. Isalla jäivät jalkavamman vuoksi kaksi päätöspeliä pelaamatta. Maalisaldo jäi lopulta seitsemässä ottelussa suht laihaksi eli kymmeneen, mutta ilahduttavaa oli, että laadukkaita paikkoja pystyttiin luomaan paljon lähes kaikissa otteluissa.

Finaalissa ErVi kampesi lopulta 3-2 voitolla mestariksi oltuaan jo 1-2 -tappiolla F04 Starsia vastaan. Onnittelut Erville!

 

19.05.2018

Liiganaisten valmennus kaudelle 2018-2019

Suomen mestareiden yhteisharjoitukset alkavat tulevana maanantaina ja joukkueen valmennus on ollut jo hetken täydessä täydessä työssä suunnitellen tulevaa kautta.

Joukkueen valmennusryhmän tulevalle kaudelle muodostavat Vesa Pulkkinen, Petri Tuominen, Jarno Kivinen, Aake Kettunen ja Toni Varis. Harry Virtanen jatkaa valmennuskonsulttina Liiganaisille. Lisäksi joukkueelle on tulossa erikseen fysiikkavalmentaja ja Juha Porola jatkaa myös fysiikkavalmennuksessa mukana.

Valmennusryhmän uusin nimi on Porvoosta Nurmijärvelle siirtyvä Vesa Pulkkinen, joka ottaa samalla päävalmentajan vastuun ryhmässä.

Kuva SB-Pro. Vesa Pulkkinen

Vesa on 46 vuotias helsinkiläinen, jolla on vankka kokemus pelaajana salibandyliigaa myöten ja viimeisin valmennuspesti Porvoon A-tyttöjen joukkueesta. Lisäksi kokemusta on ikäluokkavalmentajana tyttöjen puolella sekä tälläkin hetkellä U16 tyttöjen maajoukkuevalmentajana.

Valmentajana olen pelaajalähtöinen ja uskon aktiiviseen ja liikkuvaan pelaamisen pallonhallinnan kautta. Meidän pitää löytää kaikkien vahvuudet ja hyödyntää niitä kehittääksemme joukkuetta edelleen.

Prossa on tehty hienoa työtä jo pitkään, kuten myös viime kaudella, jonka mestaruuskin näytti ja tämän hyvän pohjan päälle on hyvä rakentaa uutta. Ei voi myöskään olla mainitsematta hienoja puitteita, jotka Arkadian Halli antaa meille.

Prossa on hieno ryhmä jälleen kerran, loistavat pelaajat ja vahva valmennusryhmä, kaikki ovat sitoutuneita, tavoitteellisia ja osaavia. Tämän ryhmän kanssa on upeaa lähteä rakentamaan uutta tarinaa”    – Vesa Pulkkinen, Liiganaiset päävalmentaja kaudella 2018-2019

Petri Tuominen jatkaa kolmatta vuottaan Liiganaisten mukana ja varmistaa osaltaan jatkuvuuden valmennuksessa.

Kuva SB-Pro. Petri Tuominen

Prossa on aina ollut osaavat valmentajat ja uskon meidän uuden ryhmänkin pystyvän pitämään riman korkealla. Tavoitteena meillä ei voi olla mikään muu kuin menestys kolmessa eri päätavoitteessamme, SM-sarja, Suomen Cup ja Champions Cup, joka pelataan Ruotsissa.”     – Petri Tuominen, Liigavalmentaja SB-Pro

Joukkueen rakennus on myös hyvin aikataulussa ja alkuviikosta tulemme julkaisemaan lisää ensi kauden sopimuspelaajia. Yhteisharjoitusten alkaessa 21.5 on joukkue lähes kokonaisuudessa valmis ja tavoitteena tietysti myös uusia mestaruus.

 

 

 

09.05.2018

SB-Pro Nurmijärvi ry sääntömääräinen kevätkokous

Kokouskutsu

SB-Pro Nurmijärvi ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään 22.5.2018 klo 19.45 alkaen kokoushuone käräjäsalissa, osoitteessa Keskustie 2 A, 01900 Nurmijärvi.

Kokousaiheina ovat sääntömääräiset asiat.

Hallituksen puolesta

Reijo Arokoski

04.05.2018

KAUDEN PÄÄTTÄJÄISET 17.5.2018 klo 18.00

Vietämme seuran päättäjäiset Arkadiahallissa 17.5.2018 klo 18.00 alkaen.

Huomiokaa klo 17-18 välisenä aikana hallissa olevat E1 poikien harjoitukset. Emme saa tuottaa heille häiriötä . Samoin heti tilaisuuden jälkeen on harjoituksia.

Tilaisuudesa perinteisesti huomiodaan seuramme joukkueita ja pelaajia.

Reijo

 

 

25.04.2018

NÄE MAAILMAN PARHAAT NAISTEN SALIBANDYMAAJOUKKUEET NURMIJÄRVELLÄ!

Naisten kevään EFT- turnaus pelataan Nurmijärvellä uudessa Arkadia hallissa tulevana viikonloppuna! Hanki liput itsellesi ja kaverillesi osoitteesta www.lippu.fi ja saavu sinivalkoisissa!

http://salibandy.fi/uutiset/huippu-urheilu-uutiset/saavuthan-sinivalkoisissa-naisten-eft-turnaukseen-klaukkalaan/

 


22.04.2018

SB-PRO:LLE NAISTEN SUOMENMESTARUUS

SB-Pro on voittanut Naisten Salibandyliigan Suomenmestaruuden kaataen Superfinaalissa Classicin lukemin 2-3.

Katso Superfinaalin kuvat täältä


18.04.2018

C-tyttöjen raportti kuluneesta kaudesta

SB Pron C-tytöt saivat kauden päätteeksi SM Pronssimitalit kaulaansa voitettuaan raskaan kauden päätteeksi pronssipelissä Northern Starsin luvuin 4-3. Voittomaali syntyi jatkoajan alkuun Neea Mustolan viimeistelemänä.

Yhteenveto kuluneesta kaudesta

Kausi aloitettiin uudella valmennuksella, jossa päävalmentajan roolin otti itselleen Jukka Eronen ja seuran omat nuoret Nina Wickman ja Martta Halsas toimivat apuvalmentajina. Joukkueeseen syntyi pientä vaihtuvuutta edellisestä vuodesta ja keski-iältään joukkue asettui C-tytöissä sarjan puoliväliin. Tavoitteeksi asetettiin C-tyttöjen SM-sarja ja siellä selviytyminen suoraan pudotuspeleihin ja siitä eteenpäin sarja kerrallaan. Tukisarjana toimi B-tyttöjen aluesarja, jossa olimme sarjan nuorin joukkue.

Peli- ja harjoitusryhmän koko vakiintui syksyn mittaan 2:n maalivahdin ja 15:ta kenttäpelaajan kokoiseksi. B-tyttöjen peleissä saimme hiukan apuja kauden aikana, mutta pääsääntöisesti pelasimme C-tyttöjen joukkueella.

Syksy oli haasteellinen

Loppukesän ja syksyn peleissä joukkueella riitti haasteita, runsaasti loukkaantumisia ja lisäksi sairastumisia, joten monet syksyn peleistä pelattiin noin 10:llä kenttäpelaajalla, osa peleistä osin jopa alle tämän määrän. SM-karsinnoissa hävittiin tärkeä peli OLS:lle ja paikka sarjaan ratkesi vasta sunnuntaina, jolloin kaatui FB Factor Kontiolahdella kuitenkin selvästi. Varsinainen SM-sarja läksi kuitenkin käyntiin hienosti kahdella voitolla Espoossa, mikä antoi lisää uskoa joukkueen iskukyvystä. Kokonaisuutena alkukausi sujui SM-sarjassa tasaisen varmasti, jokaiselta kierrokselta vähintään yksi voitto ja Pro otti nopeasti sarjan kärkipään sijoituksen pysyvästi haltuunsa. B:ssä kausi eteni myös hyvin ja kilpsarjaan pääsy ratkesi myös hyvissä ajoin.

Syyskauden ainoat tappiot tulivat PSS:lle ja Wirmolle eli tulevalle finaaliparille. B-tytöissä joukkue hävisi yhden ottelun Northern Starsin B-tytöille syksyn aikana. Kautta vaikeuttivat myös harjoitusolosuhteet Arkadian hallin myöhästymisen vuoksi, useat harjoitukset peruuntuivat salipuutteen vuoksi, mutta toisaalta runsas pelien määrä paikkasi osaltaan tilannetta.

Talven päätähtäin oli Storvreta Cup

Storvreta Ruotsissa oli joukkueelle selkeä tavoite talvella ja alkupelit sujuivatkin hienosti. Puolivälierissä vastaan asettui tuttuakin tutumpi Northern Stars, joka siellä onnistui tiputtamaan Pron jatkosta rangaistuslaukauskisan päätteeksi ja tämä oli tietysti joukkueelle suuri pettymys, koska jokainen koki, että mahdollisuudet olisivat olleet turnauksessa mihin tahansa. Toisaalta silloinkaan ei hävitty huonolle joukkueelle. Talven aikana sarjat jatkuivat positiivisissä merkeissä ja kauden kohokohtia oli ehdottomasti voitto Wirmosta yhdessä kauden parhaimmista peleistä. Tappioita C-tytöissä tuli uudelleen Porvoolle ja myös ErVi voitti meidät kotikentällään äärimmäisen niukasti hyvän pelin jälkeen.

B-tytöissä kilpasarja sujui jopa odotettua paremmin vain tulevan B-tyttöjen pronssijoukkueen ollessa meitä vahvempi kahdesti. B-tytöissä lopulliseksi sijoutukseksi muodostui 2.sija ja pääsy SM pudotuspelikarsintoihin.

Pudotuspelit olivat kauden ehdoton huipennus

B-tyttöjen sarjassa jouduimme tekemään valintoja ja panostus osui C-tyttöihin, silti mukaan lähtenyt B-tyttöjen joukkue suoriutui urakastaan erinomaisesti Tampereella. Ensin voitto OLS:stä ja kaikkien yllätykseksi myös Classic kaatui seuraavalla kierroksella. Ratkaisevalla kierroksella kuitenkin Pro joutui tällä kertaa taipumaan Riihimäen ja Lammin yhdistelmäjoukkueelle, mutta silti meidän ryhmältä aivan loistava suoritus Tampereella.

C-tytöissä puolivälierissä Steelersin kanssa jouduttiin pelaamaan kaikki kolme peliä, mutta ratkaisupeli kääntyi selvästi Prolle lukemin 8-3 kotikentällä Arkadiassa. Välierissä Wirmoa vastaan ei Mynämäellä joukkue löytänyt riittävää uskoa ja tahtoa, mutta kotiottelussa Wirmo joutui tekemään täyden päivätyön edeten kuitenkin ansaitusti finaaliin ja siellä myös Suomen mestareiksi lopulta, onnittelut myös Mynämäelle, kuten myös Porvooseen hienosta kaudesta.

Pronssipeli pelattiin kerrasta poikki systeemillä ja Arkadiassa Northern Starsia vastaan. Totutusti äärimmäisen jännittävä ottelu kahden toisensa hyvin tuntevan ja toisia myös kunnioittavan joukkueen välillä. Yllättäen mentiin jälleen jatkoajalle, mutta nyt Ruotsissa koettu karvas häviö käännettiin voitoksi ja ehkä Pro sen myös ansaitsi tavallaan todella vahvan kolmannen erän ansiosta.

Ottelu oli virallisesti numero 93 joukkueelle, osan pelatessa vielä hajapelejä naisten 2. tai 3. divisioonassa, sekä seuran toisessa C-tyttöjen joukkueessa siirtoajan umpeutumiseen saakka.

Kuva SB Pro. Juhlatunnelmat ja mitalit jo kaulassa

Joukkue haluaa vielä kiittää kaikkia meitä tukeneita tahoja kauden aikana ja myös kaikille upeille vastustajille kiitos hienoista peleistä. Nyt alkaa jo valmistautuminen seuraavaan kauteen ja Pron C-tytöt toivottavasti jatkavat kaikki myös B-tytöissä osan päästessä ikänsä puolesta pelaamaan jatkossa myös C-tytöissä. Uusia pelaajia kartoitetaan vapaiden harjoitusten kautta kumpaankin joukkueeseen ja ensimmäinen mahdollisuus tulla näihin harjoituksiin on keskiviikkona 18.4 klo 19.30 alkaen Arkadiaan.

SB Pron C-tytöt kiittävät teitä kaikkia!!

 

17.04.2018

Jenni Torkki Naisten Salibandyliigan Maaliskuun pelaaja

Liiganaisissa rinnakkaisedustuksella (Northern Stars) pelaava Jenni Torkki on valittu naisten salibandyliigan kuukauden pelaajaksi. Jenni on tehnyt pudotuspeleissä tehopisteet 3+1 kun SB-Pro selvitti tiensä Superfinaaliin kaataen PSS:n suoraan kolmessa ottelussa.

Jenni valmistautuu Superfinaalin ohella myös toukokuussa Sveitsissa pelattaviin U19-MM kisoihin.

Katso liiton tiedoite kokonaisuudessaan tästä

SB-Pro onnittelee Jenniä valinnasta!

Jenni Torkki

13.04.2018

B-tyttöjen Vapaat Harjoitukset

SB Pron C-tytöt saavuttivat juuri SM Pronssia hienon kauden päätteeksi!

Nyt joukkue siirtyy pelaamaan ensi kaudelle B-tyttöihin ja etsii muutamaa iloista ja tavoitteellista pelaajaa lisää ryhmäänsä. Joukkueen tavoite tulevalla kaudella on pelata B-tyttöjen SM-sarjassa ja lisäpelejä haetaan kaikille muista sarjoista. Tällä kaudella joukkue pelasi 93 ottelua kuluneen vuoden aikana!

Tule katsomaan ja tutustumaan iloiseen ryhmäämme ja ilmoittaudu avoimiin harjoituksiimme. Mikäli 18.4 tai 25.4 eivät sovi sinulle, niin olet tervetullut milloin tahansa.

Yhteystiedot:

Janne Kosonen 050 511 3628 tai Ilkka Riiali 050 348 3527

 

12.04.2018

Liiganaiset Superfinaaliin

Liigaiset ottivat ratkaisevan voiton 11.4. PSS:stä maalein 6-3 ja näin ollen voittivat välieräsarjan puhtaasti voitoin 3-0. Liiganaiset saa Superfinaalissa vastaan Classic:in Tampereelta.

Liiganaiset aloittivat keskiviikon ottelun vahvasti ja jo ensimmäisen erän alussa kotijoukkue pääsi avaamaan maalitilinsä. Ottelu oli ehtinyt vanheta vain reilut viisiminuuttia kun ottelun parhaanakin palkittu Laura Hietamäki pääsi yllättämään Porvoon maalivahdin. Avausmaalista ei ehtinyt kulua kuin reilut kaksi minuuttia kun kakkos kentän sentteri Jaana Lirkki onnistui maalin teossa. Syötön maalin tarjoili Juulianna Sotala. Pro siirtyi vähän yllättäen lyhyessä ajassa jo 2-0 johtoon kun peliä oli pelattu reilut 7 minuuttia. Vanhat merkit pitivät jälleen paikkaansa ja Porvoo ei ollut vielä valmis häviämään. Ensimmäisen erän puolessa välissä pääsee Porvoo ensin kaventamaan 2-1:een ja heti perään tasoittamaan lukemiksi 2-2 Miia Murtorinteen ja Riikka Pohjolan maaleilla.

Toisen erän alkuvaiheessa Anu Raatevaara pääsee ajamaan maalille 2-1 tilanteessa ja päättää laukaista suoraan maalin kattoon ja Porvoon maalivahti on jälleen yllätetty ja kotijoukkue siirtyy 3-2 johtoon. Vierasjoukkue aloittaa kovan takaa-ajon ja tämä kostautuu kotijoukkueen jäähyllä. Kotijoukkue pelaa hyvää alivoimaa, mutta aivan jäähyn lopussa Porvoo pääsee jälleen tasoittamaan ottelun kun jäähyä oli jäljellä vain kaksi sekuntia. Muutama minuutti ennen erän päätöstä, pääsee myös Pro ylivoimalle vierasjoukkueen istuessa kahden minuutin jäähyä. Tätä tilaisuutta ei kotijoukkue jätä käyttämättä, vaan tsekki laituri Denisa Ratajova siirtää kotijoukkueen jälleen maalin johtoon Karoliina Kujalan syötöstä.

Kolmanteen erään lähdettiin kotijoukkueen maalin johdossa ja erän puolessa välissä Karoliina Kujala siirtää Anu Raatevaaran hienosta syötöstä kotijoukkueen jo kahden maalin karkumatkalle. Kotijoukkue saa vielä jäähyn kun peliä jäljellä vajaat kahdeksan minuuttia ja Porvoo hakee vimmatusti tasoitusta. Kotijoukkue kesti tämän tärkeän alivoiman ja kun vierasjoukkue haki vielä kavennusta ilman maalivahtia, pääsi Laura Hietamäki kaunistelemaan numerot 6-3:een jotka olivat ottelun loppunumerot.

Näin SB-Pro menee toista kertaa peräkkäin Superfinaaliin joka pelataan Hartwall Areenalla 21.4.

TERVETULOA KANNUSTAMAAN LIIGANAISET VOITTOON!

 

06.04.2018

Liiganaiset – PSS välierän ennakko

Liiganaiset ja PSS kohtaava 7.4. alkavissa välierissä Arkadia Hallissa. Joukkueet ovat kohdanneet aiemmin kaudella kaksi kertaa runkosarjassa, jossa voitot menivät tasan. Ensimmäinen kohtaaminen kauden alussa Campo Centerissä oli aina ottelun puoleen väliin asti Pron hallintaa, mutta niin vain Porvoolaiset kampesivat 5-1 tappio tilanteesta aina 5-4 tilanteeseen vahvan ottelun loppupuoliskon ansiosta. Tällä kertaa aika loppui kesken ja pisteet jäivät Nurmijärviläiselle.

Toinen kohtaaminen osuu reilun kuukauden päähän kun pelattiin Porvoon kotikentällä. Tällä kertaa erittäin vahva Porvoo näytti kotikentällään mihin se parhaimmillaan pystyy. Ensimmäinen erä meni tasatahtiin mutta toisessa erässä Porvoo kampesi jo 4-1 johtoon eikä Pro enään tavoittanut hyvin pelannutta kotijoukkuetta. Ottelu päättyi lukemiin 6-3.

Välieräsarjasta on tulossa erittäin tasainen ja mielenkiintoinen. Tällä kertaa myös PSS pääsee käymään Arkadia Hallissa ja kokemaan kotiyleisön armottoman kanustuksen. Toki osa Porvoon A-tytöistä kävikin vierailulla jo aiemmin A:n turnauksessa, joten kaikille kyseinen alusta ei ole uusi.

Muutamia mielenkiintoisia pointteja sarjaan:

-Pro ja Porvoo laittoivat kummatkin puolivälieräsarjan suoraan kolmessa ottelussa poikki, joten kummallakin joukkueella on ollut hyvin aikaa valmistautua tulevaan välieräsarjaan.

-Porvoolla on erittäin tiivis puolustus mistä kertonee runkosarjassa vähiten päästetyt maalit (51)

-Pron kolme vahvaa kenttää, tuoko tämä edun pitkässä juoksussa?

-Kotikentän merkitys sarjassa?

TERVETULOA SEURAAMAAN HUIPPUSALIBANDYÄ 7.4. SEKÄ 11.4. ARKADIA HALLIIN!

 

05.04.2018

Yhteisjoukkueiden Tryout tilaisuudet 2018-2019 C1 ja B pojat

04.04.2018

C2- poikien yhteisjoukkueen perustaminen SCH:n kanssa

Kutsumme kauden 2018-2019 C2 poikien vanhemmat keskustelutilaisuuteen Arkadian Hallin kahvioon 9.4.2018 klo 19.00. Osoite Lepsämäntie 15, 01800 Klaukkala

Keskustelun aiheena on seurojen välisen yhteistyön sääntöjen puitteissa oleva yhteisjoukkue. Asia on edennyt niin, että molempien seurojen hallitukset ovat tehneet periaatepäätöksen yhteisjoukkueesta.  Hallitukset eivät tee lopullista päätöstä, vaan te vanhemmat siitä miten haluatte lastenne pelaavan. Molempien seurojen tarkoitus on tarjota seurojemme pelaajille kannustava pelaajapolku.

Try-out esitietokysely löytyy SHC:n nettisivulta: http://team.jopox.fi/sch/joukkueet/413/lomakkeet/1097/6411d4ab-784f-4b10-b3c9-d3696644b0d3. Kaikkien tryouttiin tulevien olisi hyvä täyttää tämä kysely.

Lisätietoja Heidi Iivari ( heidi(at)iivari.luukku.com

03.04.2018

Yhteisjoukkue hakee pelaajia kaudelle 2018-2019

Ensikauden SCH/SB-Pro C1 yhteisjoukkue hakee uusia pelaajia (s. 2003).

Ensikauden SCH/SB-Pro C1 yhteisjoukkue hakee uusia pelaajia (s. 2003).

Nurmijärven SB-Pro:n ja Hyvinkään SCH:n yhteisjoukkue C1 ikäluokassa kaudella 2018-2019 hakee motivoituneita pelaajia harjoittelemaan ja kehittymään tavoitteellisesti salibandyssä. Joukkue harjoittelee sekä Hyvinkäällä että Nurmijärvellä.

Tule  Vehkojan koululle 8.4.21018, Männikkötie 6, Hyvinkää. Klo 12.00 – 14.00.

Joukkueen valmentajana toimii Tuomas Laakkonen.

Lisätietoa: Mauri Karmanto 0403518031

02.04.2018

C-tyttöjen kausi jatkuu lauantaina 7.4 pronssipelissä Arkadiassa

Huikea taistelukaan ei riittänyt tällä kertaa, vaan Wirmo eteni finaaleihin ja Pro pelaa pronssista.

Ottelusarjan jälkeiset tunnelmat!

Ennakkoasetelmat välieriin:

Sarjan kakkonen ja kolmonen voittivat runkosarjassa toisensa kertaalleen ja Turussa elokuussa Pron viime hetken johto kääntyi niukaksi maalin tappioksi. Aiemmat kohtaamiset Mynämäellä ovat olleet Prolle haasteellisia, joten jotain uutta pitäisi löytää etenkin vierasotteluun

Wirmo on ehkä sarjan taitavin joukkue ja joukkueen “ykkösnyrkki” todella taitava pallollisesti, lisäksi taitoa löytyy myös tämän ulkopuolelta. Maalivahtipeli on myös Wirmossa aivan sarjan ykkösluokkaa. Puolivälierissä Wirmo selvisi OLS:stä helposti, kun vastaavasti Pro joutui tekemään täyden päivätyön Steelersin kanssa.

1.Ottelu Mynämäellä, sanotaanko tämän olleen Prolta täydellinen “ohipeli”, kotivoitto 11-2

Aikainen alkamisaika Mynämäellä ei ainakaan suosinut Prota ja jollain tapaa tämä näkyi läpi päivän. Lisäksi Steelers-sarjan kovuus taisi edelleen näkyä joukkueessa. Väsynyttä pelaamista, jossa yritettiin, mutta peli ei missään vaiheessa lähtenyt käyntiin. Helppoja virheitä ja helpohkoja maaleja virheiden seurauksena. Kaksi loukkaantumista, joista toinen hyvin aikaisessa vaiheessa, jättivät puolustukseen vaikeasti paikattavan aukon.

Toisaalta Wirmo oli erinomaisesti latautunut ja joukkueen täysin erilainen pelityyli, kuin Steelersillä taisi kuitenkin yllättää, vaikka siihen oli osattu varautua. Wirmo juoksi Prolta jalat alta tässä pelissä ja voitti ansaitusti 11-2. Erinomaista tuomarityöskentelyä läpi ottelun, josta annetaan tunnustus heille.

2.Ottelu Arkadiassa, nyt löytyi se taisteleva Pro, mutta Wirmo käytti erinomaisesti etsikkoaikansa ja otti vierasvoiton luvuin 3-6.

Toiseen otteluun Pro oli löytänyt oman taistelevan tyylinsä ja ottikin heti ensimmäisessä vaihdossa 1-0 johdon. Wirmo piti odotetusti enemmän palloa ja Pro iski vastaiskuilla, kunnes hyökkäyspäässä Pron pelaajan maila nousee saattovaiheessa Wirmottaren silmäkulmaan. Täydellinen vahinko, valitettava kaikinpuolin, mutta 5 minuutin jäähy oli hyvin tuominneilta tuomareilta ainoa oikea ratkaisu.

Tässä vaiheessa nousi Wirmon taitotaso hyvin esille, kolme maalia jäähyn aikana ja Pron johto kääntyi 1-3 tappioksi. Vaikka Pro taisteli upeasti loppuun saakka, niin tehtävä oli tällä kertaa mahdoton ja Wirmolle ansaittu 3-6 vierasvoitto. Prosta Minka Kososelle tuli hienot onnistumiset kolmen maalin kanssa hyökkäyspäässä ja koko joukkue voi olla tyytyväinen ilmeeseensä. Tasakentällisin 3-3 ja tasoissa olleet torjunnat kertovat Pron olleen mukana pelissä, vaikka Wirmo pitkin palloa enemmän. Nyt myös blokattiin hyvin laukauksia, josta joukkueelle eritysimaininta.

Minka Kosonen, 3 maalia

Sarjan ratkaisu

Wirmon taitotaso oli tällä kertaa liian vahva Prolle ja materiaalin laajuus antaa enemmän mahdollisuuksia peluutukseen. Myös joukkueen pelinopeus on luokkaa Prota edellä. Yksittäisen ottelun Pro voi voittaa, kuten sarjassa nähtiin, mutta ehkä ottelusarjassa se vaatisi tällä hetkellä jo paljon onnea. Wirmo tuntuu olevan myös kotikentällään erityisen vaikea voitettava. Jokainen meistä myös tietää Wirmon muutamat erityisen vahvat yksilöt, jotka pelaavat ratkaisevassa roolissa myös B-tytöissä. Samaan kenttään laitettun ja todella vahva viisikko. Wirmo pelaa myös erittäin siististi ja alivoimia tulee kohtuullisen vähän.

Mitä seuraavaksi

Kautta on jäljellä Prolla yksi ottelu. Tulevana lauantaina Arkadiassa klo 13.00, jolloin pelataan SM-pronssimitaleista vastustajana Northern Stars, joka hävisi oman välieräsarjansa PSS:lle. Tässä paikallispelissä on aina tunnetta ja valitettavasti kumpikin ei voi voittaa mitalia. Tulossa siis jälleen todellinen Superlauantai, koska klo 17.00 aloittavat Liiganaiset oman välieräsarjansa Porvoota vastaan.

Lauantaina 7.4 pelataan kerrasta poikki systeemillä mitalista, nyt kannustamaan C-tyttöjä!

 

29.03.2018

Liiganaiset kolmella voitolla välieriin

Liiganaiset siivittivät tiensä välieriin voittamalla TPS:n kolmannessa puolivälieräottelussa luvuin 3-2 ja otteluvoitoin puhtaasti 3-0.

Ensimmäinen erä oli Prolle hyvin rikkonainen, eikä peli oikein lähtenyt lentoon kuten edellisessä kohtaamisessa Turussa sunnuntaina. Ensimmäisen erän alkuvaiheessa TPS:lle tuomittiin rangaistuslaukaus, jolla vierailijat siirtyivät 0-1 johtoon Jenna Saarion onnistuessa maalinteossa. Lisää murheita tuli vain muutama minuutti myöhemmin, kun Pron Denisa Ratajova sai 2+10min rangaistuksen, mutta tämän alivoiman kotijoukkue kesti. Kuten ensimmäisessä välieräsarjan kohtaamisessa, pääsi TPS jälleen 0-2 johtoon ensimmäisen erän puolivälillä, kun Sofia Leino onnistui maalin teossa. Tilanne ei ollut Prolle vieras, vaan usko omaan tekemiseen säilyi ja luotto siihen, että myös kotijoukkue osaa tehdä maaleja. Vain muutama minuutti ennen erätaukoa pääsi kotijoukkue 5min ylivoimalle, joka ehti vanheta vain reilut 20 sekuntia kun Karoliina Kujala tarjoilee Ina Lemiselle takanurkalle, josta erinomaisen ottelun pelannut Leminen ei erehdy vaan kaventaa ottelun lukemiin 1-2. Näin ollen lukemista 1-2 toiseen erään.

Toiseen erään kotijoukkue pääsi pelaamaan edellisestä erästä jäänyttä jäähyä reilut kaksi minuutti mutta onnistumista ei ylivoimalla saatu. Kotijoukkue sai pelin hallinnan itselleen erän aikana ja pääsi luomaan maalipaikkoja tasaiseen tahtiin, mutta hyvän pelin pelannut TPS maalivahti Noora Vuorela piti kotijoukkueen maalittomana. Kotijoukkueelle tarjoiltiin vielä uutta mahdollisuutta tasoittaa peli ylivoimalla erän lopussa mutta tässä ei aika riittänyt ja jäähyä jäi vielä kolmannen erän alkuun. Poikkeuksellisesti erässä ei nähty yhtään maalia, mutta torjuntoja kertyi vastustajalle 11 kotijoukkueen 4 vastaan.

Kolmannen erän alussa kotijoukkue oli hereillä ylivoimalla ja pääsi tasoittamaan pelin huikealla Ina Lemisen roikkusyötöllä, jonka Karoliina Kujala pääsee laittamaan aivan uskomattoman hienosti takatolpalta suoraan ilmasta ohi TPS maalivahdin. Näin ollen peli on tasalukemissa ja seuraava maali on se ”iso maali”, jonka varsinkin vierasjoukkue tarvitsee jatkaakseen kauttansa vielä. Tasatilanteessa pelaaminen siirtyi yhä enemmän tarkemmaksi ja molemmat välttelivät virheitä. Kotijoukkue pääsee maalipaikoille useaan otteeseen mutta pallo ei löydä tietänsä maaliin. Kuten aiemmissakin kotiotteluissa on tullut havaittua että kotijoukkueella on vahva usko ja luotto omaan tekemiseen, jolla ottelu pystytään kääntämään voitoksi.  Näin kävi myös tänään kun ajassa 51:37, kun Nurmijärven Sähkön kummipelaaja Marianne Pohjonen siirtää kotijoukkueen ensimmäistä kertaa johtoon ja maali on samalla ottelun voittomaali. Syötön maaliin tarjoili huippupelin pelannut Ina Leminen, joka oli mukana kotijoukkueen jokaisessa maalissa. Ottelun loppuvaiheessa TPS yrittää tasoitusta ilman maalivahtia, mutta kotijoukkueen maalivahti Tiltu Siltasen huippupelastus vasemman käden torjunnalla takasi kotijoukkueen välieräpaikan.
Ottelun torjunnat 15-31 kertovat kotijoukkueen hallinnasta ja maalipaikoista, mutta viimeistely ei tänään ollut ihan terävimmillään, toisaalta oli hienoa huomata, että maalipaikkoja saatiin luotua riittävästi.
Liiganaiset jatkavat otteluvoitoin 3-0 (8-4,1-4,3-2) välieriin ja kohtaavat Porvoon salibandyseuran 7.4. alkavassa välieräsarjassa. Finaaliin tarvitaan kolme voittoa.

 

 

Palkinnot:

Ottelun parhaana pelaajina palkittiin SB-Prosta Karoliina Kujala ja TPS:stä Laura Rantanen

Veikkaustähdet *Tiltu Siltanen **Noora Vuorela ***Ina Leminen

Henkilöstö Partneri Verticon puolivälieräsarjan tsempparina palkittiin Marianne Pohjonen

 

Yleisöä 229

 

 

28.03.2018

Pron C-tytöt välieriin SM-pudotuspeleissä!

SB Pron C-tytöt välieriin rajun taistelun jälkeen, sarja kulminoitui Pron pystyessä nostamaan oman pelin tasoaan riittävästi sarjan aikan.

Voittoisat tunnelmat puolivälierän jälkeen

Ennakkoasetelmat ottelusarjassa SB Pro – Steelers:

Pro sijoittui runkosarjassa kolmanneksi ja Steelers kuudenneksi, joten lievä suosikin viitta asettui Pron harteille. Myös ennakkospekuloinneissa paineet aseteltiin lievästi Prolle. Steelersin alkukausi oli vaikea, mutta mitä pidemmälle kausi eteni, sen paremmin joukkue pelasi ja esim. runkosarjan kakkonen Wirmo joutui tyytymään Jyväskylässä tasapeliin Hämeenlinnan vahvan joukkueen kanssa. Monissa ennakkoarvioinneissa odotettiin Wirmon haluavan välttää matkustamisen Ouluun ja valitsevan puolivälieriin vastustajaksi Steelersin, mutta Wirmo valitsi kuitenkin OLS:n, mikä kertoo siitä, että Steelersin viimeaikainen pelikunto noteerattiin myös muualla.

Pron kausi eteni tasaisen varmasti ja myös oma peli kehittyi kauden aikana etenkin hyökkäyspelin osalta. Keskinäiset pelit SM-sarjassa menivät molemmat Prolle, mikä ehkä tavallaan loi myös paineita joukkueen sisällä, vaikka siitä ei puhuttu etukäteen.

1. ottelu Arkadiassa Pro 3 – 4 Steelers, jatkoajalla voittomaali

Ensimmäinen peli oli kummaltakin joukkueelta hiukan hermostunutta. Steelers otti jo 1-3 johdon, jota Pro ajoi vimmatusti takaa ja saikin ansaitsemansa 3-3   tasoituksen muutama minuutti ennen ottelun loppua. Jatkoajalla Pro sai ensin loistavan maalipaikan, jonka kuitenkin Netta Zeitz torjui erinomaisesti ja lähes   vastahyökkäyksestä Pinja Rahkonen laukoi yhden vuoden hienoimmista maaleista lähes nollakulmasta. Ottelu oli pelillisesti tasainen ja voitto kummalle tahansa olisi ollut yhtä ansaittu. Pron kannalta erikoista ottelussa oli se, että “ykköskenttä” ei päässyt normaaliin vauhtiin hyökkäyspäässä ja jäi ottelussa maaleitta.

2. ottelu Hämeenlinnassa Steelers 5 – 6 Pro

Toinen peli oli Prolle jo veitsi kurkulla pelaamista ja osin se ehkä näkyikin otteissa, kovaa yritystä mutta myös hermostuneisuudesta johtuvia pieniä virheitä. Silti kahden ensimmäisen erän jälkeen ykkössektorin maalipaikat selvästi Prolle ja johtoasemassa 3-5 viimeiseen erään. Etenkin toinen erä oli lähes koko kauden parasta Pron osalta ja pelin pallollinen hallinta selkeää. Kaikki kuitenkin kääntyi kolmannessa erässä, jossa Steelers muutti taktiikkaansa ja Pron pelistä näkyi pakkovoiton tarve, lopulta kotijoukkueelle 5-5 tasoitus  ja Pro oli kevyessä sillassa tässä vaiheessa. Tällä kertaa kuitenkin tuurit olivat Pron puolella ja Ada Riialin laukaus puolustajan tontilta maskin takaa löysi tiensä maaliin ja tämän jälkeen Pro puolusti ottelun lopun tehokkaasti. Tässä ottelussa Pron ketjuista vuorostaan “kakkoskenttä” jäi maaleitta.

3. ottelu Arkadiassa Pro 8 – 3 Steelers

Kolmannen ottelun kuvio oli selvä, voittaja jatkoon ja häviäjän kausi pudotuspeleissä loppuu päätösvihellykseen. Ensimmäisessä erässä Steelers piti enemmän palloa ja tätä edesauttoi myös Pron saama 5 minuutin jäähy, jonka joukkue kuitenkin puolusti hyvin pois. Neea Mustola onnistui siirtämään Pron myös johtoon erän alkupuolella. Toinen erä oli jälleen selvästi Pron, vaikka Steelers onnistui myös kahdesti tasoittamaan pelin. Erä kuitenkin Prolle 5-2 ja kotijoukkueen hyökkäyspeli oli todella iloista ja vauhdikasta, tällä kertaa kummankin kentällisen onnistuessa samaan peliin. Pro hallitsi myös selkeästi kolmatta erää ja ottelun loppuluvuiksi siis 8-3. Nyt Pro sai samaan peliin onnistumisen myös maalien merkeissä molemmilta ketjuilta, joka näkyi myös tulostaululla. Neea Mustolalle ja Annukka Lönnrotille hattutemput ja koko Pron joukkueen säestäessä ilotulitusta osaltaan. Loistava yleisö omalta osaltaan latasi osaltaan kotijoukkueen pieneen hurmokseen.

Näilläkin kokeilla oli vahva vaikutus sarjan voittoon 

Sarjan ratkaisu

Pron silmin sarja ratkesi hyökkäyspäässä kahden kentän tehokkaaseen viimeistelyyn ja kolmannen kentän antaessa oikeaan aikaa näille lepoaikaa. Puolustus Prolla onnistui myös erinomaisesti ja paransi otteitaan läpi sarjan, johon maalivahdit antoivat oman tärkeän panoksensa. Myös kaikissa kolmessa ottelussa ja etenkin kahdessa viimeisessä, Pro pääsi paremmin ykkössektorin maalintekopaikoille. Joukkueellinen onnistujia ja valtava halu voittaa otteluita näkyy näissä C-tytöissä. Tiistain peli Arkadiassa oli kauden 90., joten ei tämä onnistuminen ole tullut vain sattuman kautta.

Samalla tunnustetaan Steelersin vahvuus, vaikean kauden jälkeen joukkue nousi taistelemaan paikasta neljän parhaan joukkoon. Eikä Pro todellakaan saanut mitään helpolla, vaan jokaisesta pallosta ja sentistä lattialla joutui tekemään suuren työn. Kyllä tässä voi ja pitää onnitella myös vastustajaa!

Mitä seuraavaksi?

Prolle on luvassa vauhtia myös pääsiäisen pyhinä. Välieräsarja Wirmon kanssa alkaa perjantaina klo 12.00 Mynämäellä ja sunnuntaina pelataan klo 13.00 Arkadiassa. Nyt joukkue lepää pari päivää ja keskittyy ehkä vielä vahvemman joukkueen eli Wirmon kohtaamiseen. Keskinäiset pelit menivät tasan runkosarjassa, mutta kaikissa ennakkoissa Wirmo on selvä suosikki ja Pro lähinnä hyvä sparrari, mutta jokainen peli lähtee tilanteesta 0 – 0.

  Pron tilastot puolivälieräsarjasta:

http://salibandy.fi/tulokset/#/sarja/c-tyttojen-sm-sarja-pudotuspelit/2880?id=17503&name=SB-Pro%20

Tervetuloa kannustamaan jälleen sunnuntaina Pro kauden kuumimpaan otteluun klo 13.00 alkaen, jolloin tarkoitus on pysäyttää vahva Wirmo!

 

28.07.2018

LIIGANAISTEN KAUSIKORTIT NYT MYYNNISSÄ!

NYT MYYNNISSÄ LIIGANAISTEN KAUSIKORTIT KAUDELLE 2018-2019! Hanki itsellesi ja kaverillesi […]

28.07.2018

SB-Pro Liiganaiset kaudelle 2018-2019

Liiganaisten kausi alkoi omatoimijakson jälkeen tänään maanantaina ensimmäisillä yhteisharjoituksilla. Joukkue […]

02.07.2018

Anu Raatevaaralle opiskelijoiden MM-kultaa!

SB Pron Liiganaisten luottopuolustaja Anu Raatevaara kävi Puolan Lodzissa voittamassa opiskelijoiden […]

29.05.2018

C-tytöillä täyteen 100 peliä kaudella 2017-18!

SB-Pron C-tyttöjen kausi 2017-18 alkoi harjoitusottelulla Lohjan Tennarissa huhtikuussa 2017 […]

27.05.2018

C-tyttöjen kausi päättyi pronssijuhliin HJC:ssä

C-tyttöjen pelikausi 2017-18 sai pronssisen kruunun, kun joukkkue selvisi kolmanneksi […]

19.05.2018

Liiganaisten valmennus kaudelle 2018-2019

Suomen mestareiden yhteisharjoitukset alkavat tulevana maanantaina ja joukkueen valmennus on […]

09.05.2018

SB-Pro Nurmijärvi ry sääntömääräinen kevätkokous

Kokouskutsu SB-Pro Nurmijärvi ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään 22.5.2018 klo 19.45 […]

04.05.2018

KAUDEN PÄÄTTÄJÄISET 17.5.2018 klo 18.00

Vietämme seuran päättäjäiset Arkadiahallissa 17.5.2018 klo 18.00 alkaen. Huomiokaa klo […]

25.04.2018

NÄE MAAILMAN PARHAAT NAISTEN SALIBANDYMAAJOUKKUEET NURMIJÄRVELLÄ!

Naisten kevään EFT- turnaus pelataan Nurmijärvellä uudessa Arkadia hallissa tulevana […]

22.04.2018

SB-PRO:LLE NAISTEN SUOMENMESTARUUS

SB-Pro on voittanut Naisten Salibandyliigan Suomenmestaruuden kaataen Superfinaalissa Classicin lukemin […]

18.04.2018

C-tyttöjen raportti kuluneesta kaudesta

SB Pron C-tytöt saivat kauden päätteeksi SM Pronssimitalit kaulaansa voitettuaan […]

17.04.2018

Jenni Torkki Naisten Salibandyliigan Maaliskuun pelaaja

Liiganaisissa rinnakkaisedustuksella (Northern Stars) pelaava Jenni Torkki on valittu naisten […]

13.04.2018

B-tyttöjen Vapaat Harjoitukset

SB Pron C-tytöt saavuttivat juuri SM Pronssia hienon kauden päätteeksi! […]

12.04.2018

Liiganaiset Superfinaaliin

Liigaiset ottivat ratkaisevan voiton 11.4. PSS:stä maalein 6-3 ja näin […]

06.04.2018

Liiganaiset – PSS välierän ennakko

Liiganaiset ja PSS kohtaava 7.4. alkavissa välierissä Arkadia Hallissa. Joukkueet […]

05.04.2018

Yhteisjoukkueiden Tryout tilaisuudet 2018-2019 C1 ja B pojat

04.04.2018

C2- poikien yhteisjoukkueen perustaminen SCH:n kanssa

Kutsumme kauden 2018-2019 C2 poikien vanhemmat keskustelutilaisuuteen Arkadian Hallin kahvioon […]

03.04.2018

Yhteisjoukkue hakee pelaajia kaudelle 2018-2019

Ensikauden SCH/SB-Pro C1 yhteisjoukkue hakee uusia pelaajia (s. 2003). Ensikauden […]

02.04.2018

C-tyttöjen kausi jatkuu lauantaina 7.4 pronssipelissä Arkadiassa

Huikea taistelukaan ei riittänyt tällä kertaa, vaan Wirmo eteni finaaleihin […]

29.03.2018

Liiganaiset kolmella voitolla välieriin

Liiganaiset siivittivät tiensä välieriin voittamalla TPS:n kolmannessa puolivälieräottelussa luvuin 3-2 […]

28.03.2018

Pron C-tytöt välieriin SM-pudotuspeleissä!

SB Pron C-tytöt välieriin rajun taistelun jälkeen, sarja kulminoitui Pron […]

Etsitkö vanhempia uutisia?
MENE ARKISTOON

TULEVAT OTTELUT | SB-PRO

close-icon

21.08.2018

EräViikingit - SB-Pro

21.08.2018, 18:00

EräViikingit - SB-Pro

harjoitusottelu

Arena-Center Myllypuro, Alakiventie 2, Helsinki

hallitus | SB-pro ry

ST
Arokoski, Reijo
Seuratyöntekijä

Puhelin: 040-5725550

Sähköposti: reijo.arokoski@sb-pro.fi

PJ
Raatikainen, Janne
Puheenjohtaja

Puhelin: +358 40 5555 831

Sähköposti: janne.raatikainen (at) sb-pro.fi

J
Jantunen, Anne
Jäsen

Sähköposti: anne.jantunen@gmail.com

J
Karmanto, Mauri
Jäsen

Puhelin: +358403518031

Sähköposti: Mauri.karmanto@sb-pro.fi

J
Pitkänen, Laura
Jäsen

Puhelin: +358 40 416 9040

Sähköposti: laura.pitkanen (at) sb-pro.fi

J
Hellgren, Jari
Jäsen

Puhelin: 040-5212030

Sähköposti: jari.a.hellgren(at)gmail.com

ST
Arokoski, Reijo
Seuratyöntekijä
PJ
Raatikainen, Janne
Puheenjohtaja
J
Jantunen, Anne
Jäsen
J
Karmanto, Mauri
Jäsen
J
Pitkänen, Laura
Jäsen
J
Hellgren, Jari
Jäsen

MUKANA TOIMINTAA TUKEMASSA