UUTINEN | SB-PRO

14.08.2017

Otteluraportti Täby FC IBK – SB-Pro

 

KAROLIINAN KUUSI TEHOPISTETTÄ JA ”MATKANJOHTAJA” SILTANEN TOISTA PÄIVÄÄ LIEKEISSÄ

Ykkösketju iskenyt jälleen

13.8 Täby FC IBK – SB-PRO 5-6 (3-2, 1-2, 2-1) + jatkoaika (5min 4 vs.4) 1-2

SB-Pro tehot: Karoliina Kujala 5+1, Denisa Ratajova 1+2, 0+2 Jaana Lirkki, Hanna-Mari Uimonen 1+0, Marianne Pohjonen 0+1, Emma Itänen 1+0, Elina Kujala 0+1

Denisa Ratajova

Kyseessä on SB-Pron kolmas peli kolmen päivän sisään ja vastassa on maailman Top- kolmen eliittiin kuuluva seurajoukkue. Täby oli aivan odotusten mukainen, erittäin hyvässä kunnossa, pitkiä ja taitavia pelaajia. Lajitaito -ja voima näkyivät selkeimmin syöttöjen kovuudessa ja pallollisen pelin nopeutena. Pelin luonne muistutti jatkuvaa kamppailupelaamista vailla hidastuksia.

KATSOMOSSA JA KENTÄLLÄ HAVAITTIIN JOTAIN ERITYISTÄ TEMPOON LIITTYEN

”Nopeinta ja vauhdikkainta naisten seurajoukkue tasolla näkemääni salibandyä. Kummallakaan joukkueella ei ollut varaa höllätä otetta missään vaiheessa, muuten joutui vaikeuksiin.”                    – Jouni Laakkonen, NorthernStars –

”Oli mahtava tempo pelissä, en ole koskaan aikaisemmin pelannut näin nopea tempoista peliä ja oli kyllä kivaa” – Heini Haapalahti # 55 –

YKKÖSNYRKKI TEHTAILI KUUSI MAALIA

SB-Pron ykköskenttä Denisa Ratajova, Jaana Lirkki, Karoliina Kujala, Elina Kujala ja Anu Raatevaara dominoivat kenttä tapahtumia ja viimeistelivät yhteensä kuusi maalia. Tehokkaimpana Karoliina Kujala viidellä maalilla.

VALMENTAJAT KAUKALON REUNALLA JA KATSOMOSSA YLISTIVÄT TILTU SILTASTA

Tiltu Siltanen viimeisenä lukkona

”Paras näkemäni ja ennen kaikkea parhaiten liikkuva maalivahti.”                – Jouni Laakkonen, NorthernStars –

”Tiltu oli tänään itsevarma ja jälleen erityisen hyvä ottelun ratkaisuhetkillä.”                   – Matti Kaipio, SB-Pro Päävalmentaja –

JATKOAIKA 4 vs.4, KÄYTÄNTÖ TULEE SUOMEEN JA RUOTSIIN YHTENÄISENÄ

Molemmat joukkueet halusivat hakea tuntumaa 4 vs.4 jatkoaikaan ja oli sovittuna jo ennen ottelua, että pelataan 5 min jatkoaika lopputuloksesta riippumatta. SB-Pron jatkoajan maaleista vastasivat huikean illan taistelleet Kujalat ja Emma Itänen. Emman erittäin hieno koko kentän mittainen soolo muistutti täydellistä vastustajan nöyryytystä, kirjaimellisesti hän käytti pujottelukeppeinä vauhdissa väsähtäneitä ruotsalaisia ja viimeisteli tyylipuhtaasti.

Nyt hienosti menneen leirin jälkeen, on ollut vahvoja huhuja liikkeellä, että Valmennuspäällikkö Harry Virtanen olisi leirin kokonaisantiin niin tyytyväinen, että hänen mielestä Liiganaisille ja koko seuralle myönnetään oikeus leijua ilmassa pari päivää tai jopa koko viikon (tästä seuran johtoryhmä käy parhaillaan neuvotteluja eri joukkueenjohtajien kesken) ja päätös saadaan varmaan nopeasti julkaistavaksi. Liiganaisten taustajoukoille on luvattu hankkia seuran väreissä olevat henkselit, joita paukutellaan ainakin tämän saman aikajakson ajan.

Turnausryhmä tukevasti jalat massa ja Harry Virtanen leijuu kuvassa vasemmalla

Seuraavaksi ”Hurrigaani” nimeltään SB-Pro on siirtymässä Sipooseen ja sen seurauksena on Ingman areenalle  torstaille 17.8 luvattu kovaa puuskittaista tuulta, kello 18:15 alkaen

MUKANA TOIMINTAA TUKEMASSA

XXL Seurakauppa